Sprawdź jakość powietrza
Przejdź do naszego Facebooka
Powrót

Inteligentna sieć ciepłownicza

Zastosowanie Internetu Rzeczy w ciepłowniczych urządzeniach pomiarowych pozwala gromadzić, monitorować i przetwarzać dane za pośrednictwem Internetu co jednoznacznie wpływa na efektywność obsługi szeroko rozumianej dostawy ciepła systemowego do klienta. 

Testy tej technologii łódzka Veolia ma już za sobą, a po nich nastąpiło wdrożenie modułów telemetrycznych na większą skalę. Pierwsze sukcesy jakie osiągnięto to odczyt danych z węzłów cieplnych, w których do tej pory nie było to możliwe, oraz dwukrotne zwiększenie szybkości montażu modułów przez brygady eksploatacyjne. 

Zaletami modułów telemetrycznych wykonanych w technologii NB-IoT są także: bardzo dobry zasięg, szybki montaż, łatwa obsługa, niskie zużycie energii, długi czas pracy na baterii i pewność przesyłu danych

Aktualnie Veolia Energia Łódź dokonuje odczytów z 1200 szt. urządzeń w technologii NBIoT, a w najbliższych miesiącach zamontuje kolejny tysiąc takich urządzeń.

Podstawowym celem stawianym przed technologią IoT jest tworzenie inteligentnych przestrzeni, przede wszystkim w miastach, co umożliwi optymalizację eksploatacji infrastruktury miejskiej, w tym sieci ciepłowniczych.